00
Tevhid nedir?

Tevhid, Allah'ı birlemek ve O'ndan başka ilah tanımamaktır.

Bir
Arapça'da bir rakamının okunuşu "vahid" (وَاحِدٌ) ya da "ahad" (اَحَدٌ Tevbe:6) şeklindedir.

Vahdet
Türkçe'de de kullanılan "vahdet" kelimesi "bir olma, birlik, teklik, eşsizlik, parçalanma bölünme kabul etmeyen" demektir. (Zümer:45)

Tevhid
Tevhid kelime olarak "birlemek" terim olarak "Allah'ı birlemek" demektir. Bir Kur'an kavramı olarak tevhid, şirk kavramının zıttıdır.

Muvahhid
Tevhid inancına sahip olan müslümana "muvahhid" denir. Bunun zıttı ise müşriktir.

Tevhid inancı
Tevhid inancı bir sözleşmedir ve bütündür. Yalnızca dil ile Allah'ı birlemek "La ilahe illallah" demek değildir. Bunun yanı sıra Fatiha:5 ayetinde geçtiği üzere yalnız Allah'a kulluk etmek ve yardımı yalnız O'ndan istemek, ummaktır.

Tevhid ne değildir?
"Allah vardır." demek tevhid için yeterli değildir, anlamı karşılamaz. Müşrikler de Allah'ı bilirler (Zümer:38) fakat beraberinde başka tanrılar uydururlardı (Zariyat:51). Zira İblis de Allah'ı tanır ve bilirdi (Hicr:32).

Tevhid düşüncesi bir piramit görüntüsüyle bağdaşmaz. Birçok şeçenek içinden bir tanesini "bir numara" olarak seçmek tevhid değildir. Tevhid, şeçenekler arasında seçim yapmak değildir.

Tevhid, evren ile Allah'ı bir tutmak yani Allah'ı evren, enreni Allah saymak değildir. Evren, Allah'ın yarattığı varlıklardan biridir (Ankebut:61).

İhlas
Tevhid kavramının en iyi açıklaması İhlas sûresinde yapılmıştır. Buna göre tevhid inancına sahip bir kişi aşağıda sayılanları kabul eder. Allah: Ayetler
Tevhid sözcük olarak Kur'an'da geçmez fakat aynı kökten gelen vahid (bir) kelimesi kullanılır ki mana olarak "Allah'ı bir bilmeyi, bir ve tek saymayı" ifade eder.
 
Bakara:162 - İlahınız bir tek ilahtır. Ondan başka ilah yoktur. ..
Maide: 73 - Allah, üçün üçüncüsüdür diyenler elbette kafir olmuşlardır. Oysa yalnız bir tek tanrı vardır, başka tanrı yoktur. ..
En'am:19 - .. O, ancak tek bir Tanrıdır, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden uzağım. ..

Hristiyan ve Yahudiler de tevhid ile emrolunmuşlardı.(Tevbe:31)
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Kur'an Kavramları
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir