40
Şirk nedir, müşrik kimdir?

Şirk, ortak olma; müşrik ortak koşan demektir. Şirk yapan kişiye müşrik denir.

Şirk
Şirk, "ortak olma, paylaşma" demektir. Örneğin şirket, müşterek şirk ile aynı kökten gelir.

Müşrik
Müşrik, ortak koşan demektir. Allah'a ortak koyduğu şeyi kendine aracı kılmaktır.

Ortaklık en az iki taraf arasında olduğu için Allah'a ortak koşmak O'nun hakimiyetine ufak ya da büyük bir taraf daha eklemek olur. Müşrik için Allah her zaman birinci sıradadır, Allah en ulu olandır. Şu halde, müşriğin ortak koştuğu şey ancak O'ndan çok güçsüz bir aracı olmalıdır.

Bu aracı put ya da putlaştırdığı kişiler gibi erişilebilir ya da tasavvur (tasvir) edilebilir bir varlıktır. Bu varlığa, Allah'a ait bazı özellikleri, gaybın bilgisi gibi (Hud:123), layık görmektir.

Putlar
Putlar, putperestlerin ilahlaştırdıkları şeyleri tasvir ettikleri, somutlaştırdıkları cansız varlıklardır. Putlar, putperestin Allah'a daha yakın gördükleri ilahları temsil ederler.

Müşriğe göre bu şey, kişiye Allah'tan daha yakındır. Bu sebeple onun etrafında birtakım oluşumlar, kümeleşmeler meydana gelir. Aşağıdaki ayete göre bu ancak onların geçici dünya menfaatleri gereğidir.
 
Ankebut:25 - İbrahim dedi ki: "Sizin bu putlara tutunmanız sadece aranızda kaynaşmaya vesile olsun diyedir. Kıyamet günü biriniz diğerini görmek istemeyecek herbiriniz diğerini dışlayacaktır." ..

Benzer biçimde, yaşayan ya da ölmüş kişilere bazı ilahi güçler yakıştırmak, ya da onları Allah'a kendisinden daha yakın görmek de müşrikliktir.
 
Ahkaf:5 - Allah ile arasına koyarak, (mezardan kalkış gününe) kıyamete kadar cevap veremeyecek kimselere çağrıda bulunandan daha sapık kimdir? Bunlar, on­ların çağrısın­ın farkında olmazlar.

Aşağıdaki ayete göre Allah ile kulu arasına girebilecek bir yardımcı yoktur.
 
Bakara:107 - Bilmez misin, göklerin ve yerin yönetimi Allah’ın elindedir. Allah ile aranıza girecek ne bir veliniz (yakınınız, dostunuz) ne de yardımcınız vardır.

Şayet,
 
Kaf:16 - İnsanı biz yarattık; içinden neler geçtiğini biliriz. Biz ona şah damarından da yakınız.
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Kur'an Kavramları
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir