00
Kevser sûresi 2. ayet hakkında bilgi verir misiniz?

108. sûre Kevser'in 2. ayeti hakkında açıklama.

Şükür
İbrahim:34'te "her şeyden verilen" ve "sayılamayacak kadar çok" nimetten bahsedilmiştir. Bu ifade kevser kelimesinin açıklaması olabilir. Ayetin son kısmında elde edilen bu nimetler karşısında insanın nankörlük yaptığı ifade edilir. İnsan:3'a göre nankörlüğün (kafir) zıddı şükür etmektir. Ayrıca şükür İbrahim:7'de buyrulduğu gibi arttırıcı bir eylemdir.

Bu ayet, neden bildiren edat olan فَ harfi ile başlar. Önceki ayette (Kevser:1) belirtilen "verilmiş bolluk, çokluk (kevser)" bu ayette "o halde, öyleyse" edatıyla başlayıp nimetlere şükür edilmesini emreder. Bu ayete göre, şükürün göstergesi Allah için namaz kılıp, kurban kesmektir.

Allah için
لِ edatı hak ediş ve has kılma (özgelik) için kullanılır. En'am:162'inde belirtildiği gibi müslümanların bütün ibadetleri alemlerin Rabbi Allah içindir. Bu durumda kevser nimetinin şükrü, insanın namaz kılıp kurban kesmesi yalnızca ve ancak Rabb'i için olmalıdır.

Rabb'ine için
İlk ayette geçen "biz verdik" ifadesi bu ayette "bizim için namaz kıl" şeklinde değil "Rabb'in için" şeklinde geldiğine dikkat ediniz. Çünkü emri veren bir olan Rabb'dir. Ayrıca ilk ayette zamir olarak gelen şahıs (biz) ikinci ayette isim (Rabb'in) olmuştur.

Kurban
Ayette geçen "nahar" ifadesi "boğazlamak, kesmek" anlamına gelen n-h-r kökünden türemiş ve kurban anlamı kazanmıştır. Türkçede bilinen "intihar" kelimesi de bu kökten gelir.

Namaz ve kurban
Bu ayette geçen namaz (صَلِّ) ve kurban (ٱنْحَرْ) ifadelerinin alternatif tefsirleri yapılmıştır. Bazı müfessirler namaz kılmak yerine "ibadet et",  "bayram namazı kıl" ve kurban kesmek yerine "hayatını ada", "elleri boğaza kadar kaldırıp tekbir al" şeklinde tefsir etmişlerdir.

Bu kelimelerin anlamı her ne olursa olsun burada vurgulanan söz konusu ibadetleri yalnızca Allah'a has kılmaktır (Fatiha:5).
 
Arapça tahlil
وَٱنْحَرْ لِرَبِّكَ فَصَلِّ
ve kurban kes Rabb'in için o halde namaz kıl
Bu alana not ekleyebilirsiniz.
Başka bir sorunuz mu var?
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamış.

İlgili Konu
Kevser Sûresi
İlgili Kayıtlar
Benzer Kayıtlar
İlginizi Çekebilir